محصولات

فروش چسب ممو چم - فروش چسب کاشت بولت و کاشت آرماتور

 فروش چسب کاشت بولت 

توزیع و فروش چسب کاشت بولت 

بدلیل حساس بودن عملیات کاشت انکرهای شیمیایی و کاشت آرماتور حتما مشاوره بفرمایید .

 

 

 باشما همراهیم...

 

شماره تماس:09153038326  مرتضی ساقی

 

  جهت عضویت در کانال تلگرام ما

 https://t.me/farabin3s

 

چسب کاشت میلگرد

چسب اپوکسی دو جزئی خمیری یا چسب کاشت میلگرد می‌باشد که دارای مقاومت‌­های مکانیکی زیادی است. این محصول ویسکوزیته بالایی دارد و علاوه بر کاشت میلگرد و آرماتور برای نصب نوار و ورق‌های مختلف نظیر لمینیت FRP بر روی سطوح افقی و عمودی مناسب است. از این چسب همچنین می‌­توان برای کاشت میله‌های فولادی و نصب ورق‌های فولادی استفاده کرد.

  

 

روش کاشت میلگرد در بتن – روش کاشت میلگرد  و بولت در بتن

امروزه یکی از پرکاربردترین راه کارها و تحولات مثبت در اجرای سازه های بتنی را می‌توان تدوین و ارائه روش کاشت میلگردها و بولت در سازه ها عنوان کرد. کاشت میلگرد یا بولت در بتن سخت شده، گستره وسیعی از اتصالات سازه ای و غیر سازه ای و همچنین تقویت و مقاوم سازی سازه ها را نیز در بر می‌گیرد. از جمله مواردی که مهندسین را ترغیب به استفاده از این روش در ساخت و ساز می‌کنند، می‌توان به تغییر مشخصات فنی و نقشه های طرح و اجرای سازه ها، تغییر کاربری و شرایط بهره برداری، سهولت نسبی اجرا و در دسترس بودن مصالح و تجهیزات این روش اشاره نمود.

به طور کلی می‌توان مراحل روش کاشت میلگردها و بولت در بتن را به ترتیب شامل عملیات سوراخ کاری بتن به وسیله دستگاه های دریل، مته زن و یا کرگیری در سطوح بتنی با قطر و عمق کاشت تعریف شده و متناسب با قطر میلگرد و بولت ها، شستشو و تمیز کاری سطوح بتنی و داخل سوراخها به وسیله دستگاه‌های دمنده و یا مکنده هوا، تزریق و اعمال چسب کاشت میلگرد مخصوص به وسیله تفنگهای ویژه این کار تا عمق کافی، نصب میلگرد یا بولت‌ ها به وسیله دوران دستی و یا کوبش با چکش مخصوص تا عمق مناسب و طراحی شده و پایان مرحله عمل آوری، گیرش و کنترل کیفیت از طریق آزمایش های ویژه و بارگذاری سازه جدید عنوان نمود.

 


کاربرد روش کاشت میلگرد و بولت

در مواردی که آزمایشات صورت گرفته نشان دهند که مقاومت فشاری بتن اجرا شده در اسکلت و یا فونداسیون سازه پایین تر از کمینه مقاومت مجاز مشخصه بتن طرح باشد، استفاده از چسب کاشت میلگرد جهت تقویت اسکلت و فونداسیون سازه در مقابل بارهای ثقلی و لرزه ای می‌تواند در دستور طرح تقویت و طراحی مقاوم سازی قرار گیرد.

·         تغییر و افزایش ابعاد فونداسیون ها با استفاده از چسب کاشت میلگرد در جداره های داخلی و خارجی فونداسیون موجود.

·         تبدیل فونداسیون های منفرد به نواری و نواری به گسترده با طرح توسعه فونداسیون با روش کاشت میلگرد.

·         تصمیم به افزایش ابعاد و تغییر نوع فونداسیون موجود در سازه های صنعتی نظیر سوله ها به جهت نصب ماشین آلات و تجهیزات صنعتی بر روی کف بتنی فونداسیون جدید در آینده.

·         تصمیم در خصوص توسعه پی های موجود به پی های عمیق با روش کاشت میلگرد جهت اجرای شمع و سرشمع ها جهت توزیع بار در عمقهای بیشتر در پی.

·         نصب بولتها با چسب کاشت میل گرد بر روی فونداسیون موجود جهت اجرای سازه های صنعتی نظیر سوله ها.

·         تصمیم به توسعه دیوارهای حائل بتنی موجود قدیمی‌و یا نیمه کاره با چسب کاشت میلگرد.

·         اتصال قطعات بتنی پیش ساخته و یکپارچه سازی با روش کاشت میلگرد.

·         سوراخ کاری و کاشت بولت برای تقویت صفحه ستون‌ها.

·         جابجایی ستون به دلیل اعمال تغییرات در نقشه‌های معماری و سازه.

·         تصمیم به افزایش تعداد طبقات و یا تغییر کاربری یک ساختمان از مسکونی به اداری و غیره.

·         تصمیم به ایجاد کنسول ها و طره بتنی جدید در سازه هایی چون ویلاها با چسب کاشت میلگرد در تراز طبقه.

·         احداث جان پناه های یکپارچه با اسکلت بتنی موجود با کاشت میلگرد های ریشه در کف بام‌ها.

·         افزودن دیوارهای برشی به ساختمانهای موجود در جهت تقویت و بهسازی لرزه ای سازه در آینده با روش کاشت میلگرد انتظار و ریشه در کف شالوده و تیر طبقات.

·         تقویت پای ستون های متصل به فونداسیون جهت جلوگیری از ایجاد برش پانچ سوراخ کنندگی در آینده با روش کاشت آرماتور.

·         نصب پلیت‌ها و ورق‌های فولادی بر روی جان و زیر تیر و ستون‌ها به جهت ساخت سیستم‌های دوگانه با بادبند فولادی با چسب کاشت میلگرد.

·         تصمیم به احداث دستک و توسعه تیرهای کنسولی توسط روش کاشت شیمیایی میلگرد.

·         ثابت سازی تاسیسات مکانیکی با روش کاشت بولت به دیوارها در مجتمع‌های بزرگ تجاری و بیمارستان‌ها.

·         بستن بازشوهای موقت در سطوح بتنی دال و دیوار از طریق روش کاشت میلگرد

·         اجرای دیوارهای جدید یا گسترش ساختمان های موجود

·         اتصال ستون ها به فونداسیون با روش کاشت میلگرد

·         اتصال اجزای طاقی شکل مانند بالکن ها، راه پله ها و دال های طره ای با سازه موجود از طریق روش کاشت میلگرد

وسایل و تجهیزات مرسوم در روش کاشت میلگرد و بولت در المان های بتنی

·         چسب کاشت میلگرد مخصوص و بولت بر پایه رزین‌های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر که با ترکیبات شیمیایی و ویژگی‌های فنی متنوع تولید می‌شوند.

·         دستگاه های مته زنی و یا کرگیری کاشت میلگرد

·         تجهیزات دمنده و یا مکنده هوا سوراخ کاشت میلگرد

·         کلاهک‌های حفظ چسب (در صورت نیاز و دلخواه)

·         شیلنگ و پیستون تزریق چسب ( در صورتی که عمق تزریق زیاد باشد)

·         گان یا تفنگ های ویژه تزریق چسب کاشت

·         وسایل آزمایش کنترل کیفیت چسب، بولت و یا میلگردهای کاشت

·         برس های مویی با سیمهای غیر فلزی

·         نازل پلاستیکی اختلاط و تزریق چسب کاشت میلگرد

·         وسائل و تجهیزات ایمنی مانند دستکش و عینک ایمنی

گان چسب کاشت

در هنگام خرید چسب کاشت میلگرد از شرکت مقاوم سازی سازهذ یک عدد گان مخصوص نیز باید تهیه گردد.

چسب کاشت میلگرد

ترکیبات چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد علاوه بر رزین های پلیمری موجود در ترکیباتشان، دارای افزودنی‌هایی می‌باشند که عبارتند از: افزایش دوام در مقابل اثر مخرب کننده اکسیژن محیط. مواد نرم کننده که سبب افزایش انعطاف پذیری چسب کاشت و کاهش دمای تبدیل شیشه ای (Tg) می‌گردد. فیلرها یا پرکننده‌ها که انقباض چسب را در موقع گیرش و سخت شدن کاهش داده و خصوصیات مکانیکی آن را افزایش می‌دهد.  فیلرها همچنین خواص روان شدن چسب کاشت قبل از گیرش را بدلیل راحتی کار تغییر می‌دهند.

اهم ویژگی‌های عمومی‌چسب های کاشت میلگرد نیز عبارتند از: ویسکوزیته چسب در زمان اختلاط و نصب، پات لایف یا زمان مصرف، زمان ژله ای شدن، مدت زمان نگهداری چسب، دانسیته و اشباع سازی یا خیس نمودن سطوح.

انواع چسب کاشت میلگرد و بولت

انواع گوناگونی از چسب های کاشت میلگرد و بولت با برندهای مختلف و صاحب نام در این صنعت توسط مقاوم سازی سازه  با قیمت پایین و حجم بالا به فروش می‌رسد. چسب های کاشت میلگرد دارای ترکیبات شیمیایی، مشخصات مکانیکی و کاربردی متنوعی بوده و به طور کلی از نقطه نظر بسته بندی و استفاده به سه شیوه تولید و روانه بازار می‌گردند:

چسب های کاشت میلگرد کپسولی، چسب های کاشت میلگرد با بسته بندی کارتریجی و چسب های کاشت شیمیایی میلگرد با بسته‌بندی حجمی ‌و کیلوگرمی.

1.       چسب کاشت میلگرد کپسولی

2.       چسب کاشت میلگرد کارتریجی

3.       چسب کاشت میلگرد حجمی‌

چسب کاشت میلگرد کپسولی

چسب کاشت میلگرد کپسولی در داخل شیشه های شفاف تولید و عرضه می‌گردد، به چسب کاشت بولت شیشه‌ای و پیچشی نیز معروف هستند. این چسب‌ها به صورت دو جزئی بوده و از خانواده رزینهای پلی‌استر (Polyester) و رزین اپوکسی وینیل استر (Epoxy Vinyl Ester) بوده و در حجم‌های مختلف تهیه و عرضه می‌گردد. چسب کاشت میلگرد کپسولی پس از شکستن جداره شیشه در مدت زمانی کوتاه گیرش بسیار بالایی ایجاد می‌کنند که در برابر محیط‌های بسیار خورنده و اسیدها بسیار مقاوم هستند.

چسب کاشت میلگرد حجمی ‌و کیلوگرمی‌ یا فله ای که عموماً به صورت دو جزئی و یا سه جزئی می‌باشد، نوعی مخلوط ۳ جزئی بر پایه رزین اپوکسی بیسفنول و سخت کننده یا هاردنر پلی آمید می‌باشد. چسب کاشت میلگرد حجمی چسبندگی فوق‌العاده‌ای به سطوح مختلف بتنی و فولادی داشته و دارای خاصیت خود متراکمی و مقاومت‌های فوق‌العاده زیاد کششی و خمشی است.

چسب کاشت میلگرد کارتریجی

چسب کاشت میلگرد کارتریجی به صورت دو جزئی بوده و عموماً جزء اول بر پایه رزین اپوکسی، پلی استر و وینیل استر و جزء دوم به عنوان سخت کننده بر پایه پلی آمین می‌باشد که به منظور نصب و استقرار بولت و یا آرماتور در سطوح مختلف بتنی، سنگی و چوبی بکار برده می‌شوند. از بین سه سه نوع چسب کاشت میلگرد اشاره شده، تجربه نشان داده است که بهترین نوع چسب نوع کارتریجی می‌باشد. از جمله مزایای این نوع چسب در کاشت میلگرد و بولت می‌توان به راحتی و سهولت در اجرا، پائین بودن خطای دستگاهی و انسانی و کیفیت بسیار بالا در کاشت انکرها اشاره نمود. همچنین در بخش‌های کرمو و ترک خورده بتن نیز بهترین مقاومت را از خود نشان می‌دهند. در کنار تمامی‌مزایای ذکر شده می‌توان تنها عیب چسب های کاشت میلگرد کارتریجی نسبت به سایر چسب های تولیدی دیگر به قیمت بالای آن اشاره نمود.

 

لیست قیمت چسب کاشت میگرد


پارامترهای مقایسه‌ای انواع چسب کاشت میلگرد

عمده تفاوت‌های فنی و عملکردی که در محصولات متنوع چسب کاشت میلگرد کارتریجی وجود دارند را می‌توان در موارد زیر لیست کرد:

·         ویژگی‌های مقاومتی چسب کاشت میلگرد در مقابل بارهای استاتیکی، شبه دینامیکی و دینامیکی.

·         مقاومت انواع چسب کاشت میلگرد در مقابل محیطهای خورنده، آبهای نمک دار و فاضلابها.

·         قابلیت های متفاوت اجرای سیستم کاشت میلگرد و بهره برداری در المانها و سازه های با مصالح ساختمانی بتنی، چوبی و سنگی با مقاومتها و ویژگی‌های گوناگون.

·         قابلیت یا عدم قابلیت اجرای سیستم کاشت میلگرد و بهره برداری در المانها و سازه های ترک خورده و ترک نخورده.

·         درجه حرارت های مختلف تا رسیدن به حالت ژله ای شدن و یا زمانهای مختلف تا پایان عمل آوری و گیرش چسب کاشت میلگرد.

·         قابلیت اجرای کاشت میلگرد در سطوح و سوراخهای ایجاد شده در المان‌های بتنی با میزان رطوبت‌های مختلف و میزان تمیزی موقعیتهای ذکر شده در خصوص گرد و خاک، چربی و مواد نفتی.

·         قابلیتهای مختلف در میزان راحتی اجرای عملیات انتقال و تزریق چسب کاشت میلگرد از نازل یا شلنگ تزریق به داخل سوراخ ها بسته به مقدار عمق کاشت مورد نظر.

·         قابلیت یا عدم توانایی در خصوص اجرا و بهره برداری در سیستمهای غیر ساختمانی نظیر کاشت انکر جهت استقرار تیرهای توزیع نیرو در کف پلها و یا بزرگراه ها.

استانداردهای کسب شده جنبی دیگر نظیر قابلیت مقاومت در مقابل بارهای ناشی از آتش سوزی، شوکهای الکتریکی و یا انفجار. هر چند که ممکن است این نوع بارها در زمان بسیار کوتاه و بر اثر حرارت های بسیار بالا، برخورد شدید و محیط‌های مستعد در مقابل انفجار و یا از بین رفتن قسمتی از سازه ایجاد شوند.

در خصوص اشکال و بسته بندی های متنوع از چسبی که معرفی گردید، هر یک خود نیز دارای انواع و اقسام گوناگونی می‌باشند که بسته به نیاز و کاربری کارفرما، توسط مقاوم سازی سازه از شرکت‌های تولید کننده چسب کاشت میلگرد ساختمانی از کشورهای صاحب این قبیل فناوری‌ها تهیه و به بازار مصرف ایران عرضه می‌گردد.

چند نمونه از شرکتهای معتبر تولید کننده چسب کاشت میلگرد و بولت که توسط مقاوم سازی سازه با قیمت رقابتی عرضه می‌گردد، به شرح زیر است:

·         چسب کاشت میلگرد آلمانی Hilti

·         چسب کاشت آرماتور آلمانی Kalm

·         چسب کاشت میلگرد آلمانی Memo

·         چسب کاشت بولت ترکیه ای Dubel

·         چسب کاشت میلگرد سویسی Sika

 

 

مشخصات یک چسب کاشت میلگرد خوب

در مجموع یک چسب کاشت میلگرد ایده‌آل باید مشخصات و ویژگی‌هایی زیر را باید داشته باشد.

·         قابلیت کاربرد و اجرای سریع و آسان

·         مقاومت خوب خوب در محیط های خورنده اسیدی و قلیایی و به تبع آن محافظت خوب از میلگرد و بولت کاشت شده در برابر خوردگی و زنگ زدگی.

·         قابلیت اجرا در بتن مرطوب و اجرای چسب کاشت میلگرد در داخل آب

·         امکان استفاده در سطوح عمودی و افقی کاشت

·         امکان اجرا در بتن‌های خاص نظیر بتن‌های سبک

·         نداشتن حلال

داشتن چسبندگی زیاد و مناسب به بتن و میلگرد از خصوصیات های قابل توجه این نوع چسب ها می‌باشد.

هر چند اجرای چسب کاشت میلگرد می‌تواند سبب گردد، اعضای کاشت شده مقاومت کششی بالایی را تحمل کنند ولی هر گونه بی‌دقتی نظیر عدم توجه به مقادیر مجاز ذکر شده در جداول کاشت، منجر به شکست زودرس و قلوه کن شدن بتن همراه میلگرد یا بولت خواهد شد.


سوالات متداول جهت انتخاب چسب کاشت میلگرد خوب

اینکه جهت اجرای روش کاشت میلگرد یا بولت در بتن از چه برند، نوع و رده ای از چسب کاشت میلگرد استفاده کرد، خود به پارامترهای بسیار زیادی وابسته است که در ذیل با ذکر سوالات و عناوینی گوناگون به اختصار به آنها اشاره می‌شود:

هدف از اجرای کاشت میلگرد چیست؟

آیا هدف تقویت المان‌های سازه ای است و یا اینکه هدف از اجرا مربوط به سایر کارهای عمومی ‌در ساختمان و غیره می‌باشد. اگر هدف تقویت المان‌های ساختمانی است، برای چه المان‌هایی طرح تقویت به روش کاشت میلگرد یا بولت ارائه می‌گردد؟

در پاره‌ای از موارد کاربرد کاشت میلگرد و بولت نیازی به انجام محاسبات و جزئیات مناسب وجود ندارد. حال آنکه انجام محاسبات فنی دقیق برای کاشت میلگرد یا بولت که جزئی از سیستم سازه ای محسوب می‌شود الزامی ‌است. در این بین بررسی حالات شکست مهار و کاشت میلگرد صورت گرفته در بتن (تحت بارهای کششی، برشی یا ترکیب اینها) و جلوگیری از وقوع حالات شکست ترد، به خصوص در عملکرد سازه ای که در آن مباحث مربوط به شکل پذیری مطرح است، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

در طرح تقویت یک المان به روش کاشت میلگرد یا بولت در چه سطوحی نیاز به اجرا و تقویت داریم؟ (سطوح افقی، تخت، مایل، عمودی و یا سقفی). چراکه بعضی از تولیدکنندگان چسبها به سبب خاصیت شره شدن (جاری شدن) برخی از چسب کاشت، محدودیتهای خاصی را در کاتالوگهای چسب تولیدی خود در این خصوص عنوان می‌کنند.

آیا اجرای روش کاشت میلگرد، قرار است بر روی سطوح بتنی ترک خورده انجام پذیرد یا سطوح بتنی ترک نخورده؟

این خود یکی از مهمترین عوامل انتخاب یک چسب می‌باشد، چراکه بسیاری از چسبها فقط بر روی سطوح بتنی ترک نخورده قابل استفاده بوده و عملکردی مطلوب از خود به جای می‌گذارند.

شرایط محیطی محل تقویت شده به روش ایمپلنت در حال و آینده به چه صورت می‌باشد؟ احتمال قرارگیری بولت و میلگردها در آینده در معرض اکسیداسیون وجود دارد یا خیر؟ برخی از چسبها توانایی محافظت کامل از میلگردهای کاشت شده و بولتها را در آینده نخواهند داشت، در واقع بایستی عدم تاثیر پذیری چسب کاشت میلگرد از عوامل جوی و محیطی در انتخاب چسب حتما ملاک قرار گیرد.

سطوح بتنی که قرار است بر روی آن سوراخ کاری انجام شده سپس با عملیات تمیز کاری، گرد و خاک و عوامل مزاحم ناشی از عملیات مته زنی یا کرگیری از آن زدوده می‌شوند، هنگام شروع عملیات تزریق چسب کاشت میلگرد در داخل سوراخ ها کاملا خشک، مرطوب و یا مستغرق در آب می‌باشند؟ بسیاری از چسب کاشت میلگرد در مقابل گرد و خاک و یا رطوبت، چسبندگی کافی و عملکرد مطلوبی نخواهند داشت.

آیا سطوح انکراژ شده هنگام بهره برداری در معرض مواد نفتی، آب دریا و فاضلاب قرار می‌گیرند یا خیر؟

چرا که برخی از چسب کاشت بولت تولید شده در مقابل این عوامل به مرور در معرض خوردگی و اضمحلال قرار خواهند گرفت.

آیا چسب کاشت آرماتور انتخاب شده را ما می‌خواهیم صرفاً در جهت تزریق و تقویت سطوح بتن معمولی اجرا کنیم یا اینکه یک چسب چند منظوره جهت کارکرد در سایر سطوح مصالح دیگر نظیر سنگ، فولاد، چوب و بتنهای سبک نیز مورد نظر می‌باشد؟

نیازهای طراحی در روش کاشت آرماتور و میلگرد شامل چه مواردی می‌باشند؟ (مقاومت برشی، مقاومت محوری فشاری، مقاومت محوری کششی، مقاومت خمشی و یا ترکیبی از موارد ذکر شده).

حداقل مقادیر طرح هر یک از مقاومتهای مورد نیاز چسب کاشت آرماتور جهت بهبود عملکرد در سطوح موردنظر چقدر می‌باشد؟ (مثلا مقاومت فشاری ۷ روزه حدود ۹۰، مقاومت خمشی ۷ روزه ۴۰ و مقاومت کششی ۷ روزه ۱۰ مگاپاسکال).

با توجه به دماهای نگهداری تعریف شده از سوی تولیدکنندگان برای چسب مختلف کاشت میل گرد، بایستی توجه نمود که مکان انبار و نگه داری بسیاری از این مصالح حدود ۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد.

مدت زمان بهره برداری از طرح تقویت شده به روش کاشت میلگرد و یا بولت متغییر بوده، به طوری که در برخی از چسبها پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان اتمام عملیات کاشت، بهره برداری و بارگذاری می‌تواند صورت گیرد، حال آنکه در برخی دیگر از محصولات تولیدی توسط تولیدکنندگان چسب کاشت، حتی تا ۷ شبانه روز پس از اجرای عملیات کاشت جهت بهره برداری زمان مورد نیاز می‌باشد.

آیا در طرح تقویت برای یک المان یا سازه و به ویژه در سازه هایی مانند پلها، خستگی ناشی از بارهای رفت و برگشتی در آینده نظیر بارهای دینامیکی، حرکت جرثقیل ها، ضربه و غیره در چسبها و اتصالات پیش بینی شده است یا هدف صرفا انتخاب یک چسب کاشت جهت طرح تقویت در مقابل بارهای استاتیکی موردنظر می‌باشد؟ (برخی از چسب کاشت میلگرد تا حدود زیادی انعطاف پذیر نمی‌باشند که این خود موجب می‌شود تا در اثر نیروی ناشی از بارهای ذکر شده، شکسته شوند).

در زمان بهره‌برداری، دمای محیطی محل اجرای طرح تقویت با کاشت میلگرد در چه حدودی می‌باشد؟ برخی از چسب معتبر کاشت میلگرد کمینه دمای مجاز محیطی برای چسب اجرا شده را به حداقل ۴۰- و حداکثر ۷۰ درجه سانتیگراد محدود می‌کنند، حال آنکه در بسیاری دیگر از چسب کاشت میلگردهای موجود در بازار ممکن است این مقادیر متفاوت باشند.

به عنوان نمونه مقاومت کششی یک چسب، در اکثر موارد وابسته به عمق کاشت میلگرد و اندازه قطر میلگرد و بولت ها می‌باشد که بایستی با توجه به تلاش های مورد نیاز طرح و عوامل دخیل ذکر شده، نوع چسب کاشت انتخاب گردد، با این اوصاف در پاره‌ای از موارد ضرایب اطمینانی حتی در حدود ۵۰ درصد کمتر از مقادیر مقاومتی عنوان شده در کاتالوگهای محصولات برای چسبها پیشنهاد می‌گردد.

آیا برای طرح کاشت میلگرد و یا بولت ها پس از اجرا و در زمان بهره‌برداری، مقاومت چسب کاشت آرماتور در مقابل آتش در طرح در نظر گرفته شده است؟

برخی از محصولات تولید کنندگان چسب معتبر، توانایی تحمل آتش و حرارت تا دمایی حدود ۱۲۰ درجه سانتیگراد را دارا می‌باشند، در صورتی که در بسیاری دیگر از چسب تولیدی موجود در بازار این مقدار ممکن است بسیار پایین تر از حدود ذکر شده باشد.


انتخاب چسب کاشت میلگرد و بولت بر اساس استانداردهای ساخت آن

از جمله موارد بسیار با اهمیت در خصوص داشتن انتخابی حرفه ای و آگاهانه برای یک نوع چسب جهت عملیات انکراژ و کاشت میلگردها، توجه به ساخت این محصولات بر اساس استاندارد، گواهینامه و کدهای محاسباتی خاصی است که بر اساس آنها تولید شده است. نمونه‌ای از استاندارهای مختلف برای ارزیابی چسب های کاشت میلگرد که شامل مدت زمان عمل آوری، ضوابط لرزه ای، ارزیابی بهره برداری و مقابله با آتش و حریق بوده و تعدادی از برندهای معتبر آن را دارا می‌باشند، در زیر لیست شده است:

·         Passed the demanding ICC-ES AC308 adverse-condition tests pertaining to reduced and elevated temperatures and long-term sustained loads.

·         Code listed under the IBC/IRC for cracked and uncracked concrete per IAPMO UES ER-263 and City of L.A. RR25960.

·         Code listed under the IBC/IRC for masonry per IAPMO UES ER-281 and City of L.A. RR25966.

·         Guideline for European technical approval of “Metal anchors for use in concrete – Part 5: Bonded anchors”, ETAG 001-05.

·         Curing time for general conditions ETA-07/0260, issue 2009-01-12.

·         European technical approval ETA-04/0072, issued on 2011.


بررسی‌های تکمیلی در خصوص انتخاب چسب کاشت میلگرد جهت طرح و اجرای کاشت

برخی از مشخصات مکانیکی چسبها جهت انتخاب و طراحی نیز وابسته به فاصله میلگرد و بولتها از لبه عضو یا فواصل مرکز به مرکز آنها از همدیگر و مقاومت مشخصه بتن نیز می‌باشد، چراکه برای موارد ذکر شده در برخی از برندها محدودیتهایی قید گردیده است.

در بعضی از کاربری ها و موارد، مقاومت در مقابل شوک ناشی از جریانهای الکتریسیته در یک پروژه کاشت نیز مورد نیاز بهره بردار می‌باشد که البته تعداد معدودی از برندهای تولید کننده چسب کاشت این قابلیت را دارا می‌باشند.

توصیه می‌شود جهت بررسی عملکرد چسب جدای از آزمایش کشش، آزمایش دوام چسب هم که معمولا در تائیدیه ها وجود دارد انجام پذیرد.

پیشنهاد می‌گردد در انتخاب یک برند یا محصول از چسب کاشت، دقت و بررسی‌های جامع صورت پذیرد، چرا که بسیاری از چسب موجود ممکن است کاربری سازه ای نداشته و تمامی‌انتظاراتی را که مورد نظر طرح بوده و یا حتی در کاتالوگهای تولیدی خود نیز به آن اشاره شده باشد را نداشته باشد. از این رو پیشنهاد می‌گردد جهت سفارش این گونه محصولات حتماً از مشاوران شرکت مقاوم سازی افزیر جهت انتخاب چسب مناسب بهره گرفته شود و سپس این گونه محصولات خریداری گردند.


سوالات متداول در مورد اجرای روش کاشت میلگرد

روش کاشت میلگرد یا کاشت بولت چیست؟

روش کاشت میلگرد در مباحث سازه‌ای عمدتاً به معنی مهار شیمیایی میلگرد در داخل بتن می‌باشد. به منظور انتقال نیرو بین دو قطعه بتنی جدید و قدیمی، قطعه جدید با فرآیند کاشت میلگرد به قطعه موجود متصل می‌گردد. در این فرآیند میلگرد یا بولت با استفاده از عامل Bond (باند یا چسبندگی) به جداره و کف سوراخ در قطعه بتن قدیمی خواهد چسبید.

کاشت میلگرد یا کاشت بولت به چه صورت انجام می‌گیرد؟

به منظور کاشت میلگرد یا کاشت بولت ابتدا محل مورد نظر با استفاده از دستگاه متناسب درعمق مناسب و با استفاده از مته با قطر مناسب سوراخ شده (هر دو پارامتر عمق و قطر سوراخ باید توسط کارشناس فنی تعیین شوند) و سطح سوراخ عاری از هرگونه آلودگی، گرد و خاک و رطوبت گردد. سپس با استفاده از چسب استاندارد، حجمی متناسب با اختلاف حجم میلگرد و حجم سوراخ پر شده و پس از طی زمان لازم پیوند دارای استحکام کافی خواهدشد. در نهایت دو عضو میلگرد و بتن با استفاده از مهار شیمیایی کاملا با یکدیگر درگیر خواهند شد.

آیا حساسیت خاصی در فرآیند کاشت میلگرد یا کاشت بولت وجود دارد؟

کاشت بولت یا کاشت میلگرد بر خلاف تصور بسیاری از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. موارد زیر برخی از جنبه‌های حساسیت این فرآیند را تبیین می‌نمایند.

اولین نکته در کاشت بولت یا میلگرد، عدم آسیب دیدن میلگردهای موجود در عضو بتنی قدیمی در فرآیند سوراخکاری است. متاسفانه مشاهده شده است که به منظور سهولت اجرا، از دستگاه‌های کرگیری به منظور سوراخکاری استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در محل تماس با میلگردهای بتن قدیمی باعث قطع آنها و در نتیجه از دست رفتن ماهیت بتن مسلح در آن ناحیه خواهند شد.

عمق کاشت و فاصله کاشت میلگردها از پارامترهای بسیار حساسی بوده که به سادگی می‌توانند باعث آسیب پذیری سازه جدیدالاحداث شوند. بنابراین طراحی این پارامترها بر اساس شرایط موجود سازه نیازمند نظر کارشناسی افراد واجد شرایط می‌باشد.

چسب مورد استفاده برای کاشت میلگرد یا کاشت بولت باید دارای بالاترین کیفیت ممکن بوده تا از گسیختگی ناحیه باند و عدم حاکم شدن مود شکست Pull Out جلوگیری به عمل آید.


تاریخچه روش کاشت میلگرد و دلیل استفاده از این روش چیست؟

تا قبل از توسعه فناوری‌های نوین و روشهای مقاوم سازی به سبب اشتباهات موجود در برخی از طراحی ها و یا عدم اجرای صحیح فرآیند ساخت سازه ها در سازه های بتنی، بعضا اگر میلگردها و یا بولت ها در مکان‌هایی خاص از فونداسیون یا اسکلت ساختمان مطابق ضوابط فنی و مهندسی طرح و اجرا نمی‌گردید و یا حتی درصورتی ‌که فراموش می‌شد، در خیلی از موارد مهندسین ناظر سازه دستور تخریب و بازسازی بخش‌های عمده‌ای از المان ها و یا کل سازه را صادر می‌نمودند و در اینجا سازندگان یا کارفرماها متحمل ضررهای مالی فراوانی جدای از تاخیر در روند بازسازی اولیه سازه می‌گشتند. حال امروزه با پیشرفت فناوری و ارائه روش‌های نوین مقاوم سازی، جهت جلوگیری از تخریب و بازسازی کلی سازه ها، روشهایی چون کاشت میلگرد، کاشت بولت یا کاشت آرماتور و آنکراژ در صنعت ساخت و ساز عمرانی جهت تعمیر، مقاوم سازی و یا تغییر کاربری سازه ها رواج پیدا کرده‌اند تا کاستی‌ها و اشکالات ذکر شده در گذشته را مرتفع سازند.

در مجموع دلیل اصلی استفاده از روش کاشت میلگرد یا کاشت آرماتور، اضافه نمودن قطعه باربر جدید (افزایش مساحت) به سازه از پیش اجرا شده بتنی است.

مشخصات فنی چسب کاشت میلگرد

 

آماده سازی سطح چسب کاشت میلگرد

 

سطح زیرکار بایستی سفت و عاری از ذرات سست باشد. گرد و خاک، شیرابه سیمان، روغن، گریس، ماده عمل­ آوری، چربی­ ها، مواد تجزیه شونده، و دیگر موادی که باعث عدم چسبندگی می‌شوند از روی سطح تمیز گردد. آماده‌سازی سطح می‌تواند به روش­‌های پاششی، ساب یا برس سیمی ‌انجام شود. قبل از اجرای RIA™۳۳۰  و IAA™TP سطح با مکنده برقی تمیز گردد. اگر از آب تحت فشار برای آماده سازی استفاده می‌شود، سطح باید به مدت ۲۴ ساعت رها گردد تا خشک شود.